AROMAT - pochodzi od greckiego słowa aroma, oznaczającego przyprawę, perfumę, zapach. W branży spożywczej określa się nim połączenie zapachu i smaku.
BATON - czekolada lub wyrób cukierniczy o podłużnym kształcie, najczęściej oblany czekoladą. W zależności od odmiany zawierać może różne warstwy rdzenia i nadzienia.
BIAŁA CZEKOLADA - z teoretycznego punktu widzenia nie jest prawdziwą czekoladą, gdyż nie zawiera masy kakaowej. W jej skład wchodzi masło kakaowe, mleko i jego przetwory, cukier i zwykle substancje aromatyzujące.
BLOK CZEKOLADOWY -czekolada niepodlegająca normom jakości, zwana czasem czekoladą domową.
CZEKOLADA MLECZKA - czekolada zawierająca przynajmniej 14% mleka w masie suchej oraz 3,5% tłuszczów mlecznych.
CZEKOLADA PEŁNOMLECZNA - czekolada zawierająca minimum 18% mleka i 4,5% tłuszczów mlecznych.
FERMENTACJA - ziarna kakaowca otoczone miąższem umieszczane są na dłuższy czas w zbiornikach, takich jak kosze lub drewniane skrzynie. W czasie fermentacji wydzielane jest ciepło (45-50°C) i zachodzi reakcja w wyniku której pojawia się delikatny aromat.
FINISZ - termin przyjęty z języka winiarskiego, opisujący czas utrzymywania się smaku czekolady w ustach. Im lepszej jakości produkt i im wyższa zawartość kakao, tym dłuższy finisz.
FONDENTE - włoskie określenie ciemnej czekolady gorzkiej.
GANACHE - masa kremowa wytwarzana z kuwertury, śmietanki i/lub masła. W zależności od receptury może przybierać delikatną, niemal płynną konsystencję lub twardą, która nadaje się do krojenia. Można ją w dowolny sposób aromatyzować. Wykorzystuje się ją do nadziewania pralin.
GIANDUJA - włoska odmiana nugatu. Drobno zmielone migdały, orzechy laskowe lub włoskie oraz cukier, zmieszane z ciemną lub mleczną czekoladą.
KONSZOWANIE - proces uszlachetniania czekolady, polega na napowietrzaniu czekolady w maszynie konszującej. Czyni to czekoladę delikatnie topliwą.
KUCH KAKAOWY - powstaje podczas wytłaczania masła kakaowego z masy kakaowej. Zawiera 10-20% tłuszczu.
KUWERTURA - czekolada o szczególnie wysokiej zawartości masła kakaowego, nadająca się do powlekania pralin.
KUWERTURA CZEKOLADOWA - ciemna kuwertura o zawartości kakao na poziomie minimum 35%.
MARCEPAN - produkt wyrabiany ze słodkich migdałów, olejku migdałowego, cukru i wody.
MASA CZEKOLADOWA - powstająca w procesie wytwarzania czekolady masa o konsystencji pasty, składa się z masy kakaowej, masła kakaowego, cukru i przypraw.
MASA KAKAOWA - ciepło powstające podczas mielenia bądź walcowania śruty ziarna kakaowego, rozpuszcza zawarte w ziarnach masło kakaowe, czego efektem jest postanie gęstej, płynnej masy kakaowej.
MASA NUGATOWA - półprodukt z łuskanych orzechów lub migdałów, cukru, pochodnych kakao i maksymalnie 2% wody. Ma miękką bądź twardą, umożliwiającą krojenie konsystencje.
MASŁO KAKAOWE - cenny tłuszcz z ziarna kakaowego, żółtawą barwą przypomina masło stołowe, od którego różni się konsystencją (jest twardsze).
MASZYNA KONSZUJĄCA - nazywana jest w skrócie konszą. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa concha-muszla, który odwoływał się do pierwotnego kształtu maszyn.
MLEKO W PROSZKU - proszek mleczny pozyskiwany z mleka poprzez prawie całkowite odparowanie z niego wody.
NUGAT - produkt otrzymywany z masy nugatowej, w jego skład wchodzi maksymalnie 50% cukru. Jest to mieszanka ubitej piany z białka, gotowanego cukru lub miodu, orzechów i kandyzowanych owoców.
PALENIE - proces wspomagający tworzenie się aromatu i polepszenie przyswajalności kakao, podlega mu łuskane ziarno kakaowe.
POMADKI - wyroby czekoladowe, które jeśli zawierają co najmniej 25% czekolady, nazywane są pralinami.
PRALINA - niewielkie, w całości mieszczące się w ustach słodycze, zawierające co najmniej 25% czekolady. Należą do nich wyroby z płynnym, alkoholowym nadzieniem, warstwowe ( np. zawierające krokant, nugat, marcepan), nadziewane (np. ganache czy pomadami) oraz mieszanki czekolady z migdałami i orzechami.
PROSZEK CZEKOLADOWY - słodzony proszek kakaowy, wykorzystywany do produkcji napojów czekoladowych. Zawiera minimum 32% proszku kakaowego.
PROSZEK KAKAOWY - powstaje w procesie mielenia i przesiewania kuchu kakaowego, stanowi podstawowy składnik napojów kakaowych. Zawiera najwyżej 20% masła kakaowego.
SUROWE KAKAO - sfermentowane i osuszone ziarno kakaowe- w takim stanie kakao trafia do fabryk czekolady.
SUROWA MASA - półprodukty wyrobów cukierniczych, na przykład masa marcepanowa lub nugatowa.
ŚRUT ZIARNA KAKAOWEGO - pozbawione łupin, rozdrobnione ziarno kakaowe.
THEOBROMA CACAO - botaniczna nazwa kakaowca.
TEOBROMINA - substancja występująca w kakao, mająca lekko pobudzające działanie.
WIÓRKI CZEKOLADOWE - starta lub siekana czekolada służąca do ozdabiania słodkich potraw i deserów lodowych.
ZIARNO KAKAOWE - nasiona owoców kakaowca, z których uzyskiwane są proszek kakaowy i masło kakaowe.